Zakaz konkurencji w agencji marketingowej: 3 rzeczy, które musisz wiedzieć
Zakaz konkurencji w umowie z pracownikiem agencji marketingowej. Bardzo przydatna rzecz, jeśli jesteś właścicielem agencji. I bardzo ograniczająca rzecz, jeśli jesteś pracownikiem.
O zakazach konkurencji można pisać długo i namiętnie. Ja dla ciebie przygotowałem kilka najważniejszych kwestii prawnych, o których musisz pamiętać. Będąc zarówno właścicielem agencji, jak i pracownikiem.
1. Czy zakaz konkurencji możesz zamieścić w umowie zlecenia?
Nie ulega wątpliwości, że zakaz konkurencji możesz zamieścić w umowie o pracę. I to zakaz zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i po ustaniu stosunku pracy. Kodeks pracy wprost o tym mówi.
Ale wiadomo, że nie samymi pracownikami agencja żyje. Są jeszcze zleceniobiorcy, w tym osoby pracujące na umowach B2B. Co z nimi? Czy w ich przypadku również można w umowie wpisać zakaz konkurencji?
Tu już przepisy nam nie pomagają. Bo ich nie ma. Nie ma przepisu, który zezwalałby na wprowadzenie zakazu konkurencji do umowy zlecenia. Ale też nie ma takiego przepisu, który by tego zakazywał.
Mamy jednak coś takiego jak swoboda umów. I powołując się na nią, możemy wprowadzić zakaz konkurencji do umowy zlecenia. Musimy jednak pamiętać, że taki zakaz ma też swoje ograniczenia. A jednym z takich ograniczeń jest odszkodowanie/wynagrodzenie za stosowanie się do zakazu konkurencji.
2. Czy agencja musi wypłacać odszkodowanie za stosowanie się do zakazu konkurencji?
Znów w przypadku pracowników sprawa jest prosta. Bo ich sytuację reguluje Kodeks pracy.
W przypadku zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi żadnego odszkodowania z tego tytułu.
Ale w przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy pracodawca taki obowiązek już ma.
A jak to jest w przypadku umów zlecenia czy umów o współpracy? Skoro przepisy nie mówią nic o zakazie konkurencji w takich umowach, to nie mówią też o wynagrodzeniu. I wydawać by się mogło, że skoro przepisy nie zakazują, to swoboda umów i wolna amerykanka.
W punkcie powyżej pisałem o ograniczeniach w możliwości umieszczania zakazu konkurencji w takich umowach. I choć nie wynika to wprost z przepisów, to takim ograniczeniem może być właśnie kwestia wynagrodzenia.
I o ile zakaz konkurencji bez wynagrodzenia w trakcie obowiązywania umowy zlecenia będzie z reguły ważny (wzorem umowy o pracę), to jednak w przypadku zakazu konkurencji po zakończeniu takiej umowy sytuacja będzie inna.
Jeśli firma zakaże zleceniobiorcy działalności konkurencyjnej po zakończeniu umowy, w zasadzie zakazując wykonywania zawodu, a zleceniobiorca utraci w ten sposób możliwość zarabiania, to w razie sporu sąd będzie miał pretekst to uznania takiej umowy za nieważną.
Najbezpieczniejszą dla agencji opcją byłoby ukształtowanie zakazu konkurencji z umowie zlecenia na wzór obowiązującego pracowników zakazu zgodnie z Kodeksem pracy.
3. Czy w umowie o zakazie konkurencji możesz zastrzec karę umowną?
Co to za zakaz bez zębów. A o odpowiednią ostrość zębów może zadbać kara umowna. Ale nie zawsze.
Tu znów przepisy nam nie pomagają, bo nic o tej kwestii nie mówią.
Przyjmuje się jednak, że co do zasady zakaz konkurencji możesz zabezpieczyć karą umowną. Z jednym wyjątkiem: umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy. W tym przypadku odpowiedzialność pracownika regulowana jest Kodeksem pracy. A tu nie ma miejsca na karę umowną.
*** REKLAMA ***
Kancelaria prawna ma swój sklep internetowy? A czemu nie? Teraz możesz szybko zamówić konsultacje prawne przez Internet.
Jeśli chcesz :
- skonsultować treść lojalki
- dowiedzieć się, czy musisz podpisać umowę lojalnościową
- rozwiązać problemy na tle umowy o zakazie konkurencji
- działać, bo pracownik naruszył zakaz konkurencji
to możesz skorzystać z konsultacji prawnych online. Przejdź do mojego sklepu i zamów konsultacje na temat zakazu konkurencji.
*** KONIEC REKLAMY ***
Masz niedosyt wiedzy? Przeczytaj więcej o umowie o zakazie konkurencji.