Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Zakaz konkurencji bez umowy

Brak umowy o zakazie konkurencji nie oznacza, że pracownik zawsze może prowadzić działalność konkurencyjną. Zakaz konkurencji bez umowy może wynikać z podstawowych obowiązków pracownika. Pracownicy i pracodawcy często o tym zapominają.

Historie z życia wzięte

Wyobraźmy sobie dwie sytuacje.

Pracownik na kluczowym stanowisku. Na przykład dyrektor handlowy. Ma dostęp do danych klientów, danych dostawców, cen, strategii sprzedażowych. Dostęp do wszystkich istotnych danych firmy.

Ale nie ma umowy o zakazie konkurencji. Jeszcze. Taką umowę chce jednak podpisać pracodawca. Nie zaproponował tego przy zawieraniu umowy o pracę. Jego błąd. Ale proponuje teraz.

Pracownik odmawia podpisania umowy. Pracodawca informuje go, że nie będzie akceptował prowadzenia działalności konkurencyjnej.

Mimo to pracownik taką działalność podejmuje. Myśli sobie, że skoro nie ma umowy o zakazie konkurencji, to takiego zakazu po prostu nie ma.

*** REKLAMA ***

Kancelaria prawna ma swój sklep internetowy? A czemu nie? Teraz możesz szybko zamówić konsultacje prawne przez Internet.

Jeśli chcesz :

  • skonsultować treść lojalki
  • dowiedzieć się, czy musisz podpisać umowę lojalnościową
  • rozwiązać problemy na tle umowy o zakazie konkurencji
  • działać, bo pracownik naruszył zakaz konkurencji

to możesz skorzystać z konsultacji prawnych online. Przejdź do mojego sklepu i zamów konsultacje na temat zakazu konkurencji.

Zakaz konkurencji bez umowy

*** KONIEC REKLAMY ***

Historia druga.

Pracownik na kierowniczym stanowisku. Cały zespół pod sobą. Dobry zespół. Zgrany. Mnóstwo udanych projektów.

Nie dziwi więc, że z bohaterem tej historii skontaktował się konkurent jego pracodawcy. I zaproponował mu przejście. Najlepiej z całym zespołem.

I zaczęły się rozmowy wewnątrz zespołu. Pracownik oprócz przygotowywania się do przejścia, organizowania przyszłego miejsca pracy, namawiał też pozostałych pracowników do przejścia do konkurencji.

W końcu cały zespół odszedł.

Co łączy te dwie historie?

Obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik jest obowiązany w szczególności dbać o dobro zakładu pracy. Z tego przepisu wynika obowiązek powstrzymania się od podejmowania działań, które godzą w dobro pracodawcy.

Takim działaniem może być prowadzenie działalności konkurencyjnej. I to pomimo braku umowy o zakazie konkurencji. Oczywiście wymaga to każdorazowo analizy w konkretnej sytuacji. Nie zawsze bowiem podjęcie działalności konkurencyjnej będzie oznaczało naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.

W konkretnej sytuacji za naruszenie obowiązków pracowniczych może być uznana odmowa zawarcia umowy o zakazie konkurencji i prowadzenie takiej działalności pomimo sprzeciwu pracodawcy.

Za naruszenie może być również w konkretnej sytuacji uznane aktywne organizowanie przejścia całego zespołu do konkurenta.

Zakaz konkurencji bez umowy

Brak podpisania umowy o zakazie konkurencji nie oznacza automatycznego przyzwolenia na prowadzenie działalności konkurencyjnej. Zakaz konkurencji bez umowy może zatem wynikać z ogólnych obowiązków pracownika.

W każdej sytuacji trzeba padać, czy działania pracownika naruszają obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy. Ale najlepiej o umowie lojalnościowej pomyśleć na samym początku, przy zawieraniu umowy o pracę. Przeczytaj też: Zakaz konkurencji – 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *