Koronawirus: rezygnacja z wycieczki
Słowo „koronawirus” w mediach odmieniane jest przez różne przypadki. Musiało również w końcu trafić na mojego bloga. Już kilku klientów pytało mnie o to, czy możliwa jest rezygnacja z wycieczki (odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej) i czy należy się zwrot kosztów wycieczki. Postanowiłem więc nieco naciągnąć tematykę bloga (dotyczącego przecież nieuczciwej konkurencji) i zająć się i tym tematem.
Ten wpis dotyczy zwrotu kosztów wycieczki wykupionej w biurze podróży. Nie zajmuję się tu kwestią zwrotu samych biletów lotniczych zakupionych u pośrednika lub bezpośrednio na stronie linii lotniczej, a jedynie kwestią tego, czy możliwa jest rezygnacja z wycieczki (odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej) z powodu koronawirusa.
Wymarzony urlop a koronawirus
Skoro tu trafiłeś, to zapewne jakiś czas temu wykupiłeś wycieczkę zaplanowaną na wiosnę / lato 2020. Czyli na czas panowania koronawirusa. Zastanawiasz się, czy pieniądze przepadły, czy też jest szansa ich odzyskania.
Spotkałem się już z sytuacjami, gdy biuro podróży odpowiadało mojemu klientowi, że pogoda w miejscu docelowym jest piękna, warunki świetne, a w samym miejscu docelowym przypadek koronawirusa był tylko jeden.
Odstąpienie, czyli rezygnacja z wycieczki
„Odstąpienie od umowy o udział z imprezie turystycznej” to właśnie rezygnacja z wycieczki.
Zgodnie z przepisami możesz odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej:
- przed rozpoczęciem imprezy turystycznej
- bez ponoszenia opłaty za odstąpienie
- w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.
W przypadku odstąpienia możesz żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
Epidemia koronawirusa według mnie jest z pewnością „nieuniknioną i nadzwyczajną okolicznością”. Zgodnie z unijną dyrektywą „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności mające w znaczącym zakresie wpłynąć na realizację imprezy turystycznej” to m.in. „wybuch epidemii poważnej choroby w docelowym miejscu podróży”.
Niewiele jest też państw, w których wirus się nie pojawił. A wirus dalej się rozprzestrzenia. Spotkałem się już z sytuacją, gdy w dacie odstąpienia przypadków w miejscu docelowym nie było prawie w ogóle, ale po kilku dniach okazało się, że jest ich niemal 100.
Istnieje więc bardzo duże ryzyko, że w miejscu docelowym, a przynajmniej w jego najbliższym sąsiedztwie wirus już się pojawił bądź zaraz się pojawi i niewątpliwie będzie miał „znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego”.
Wspomnieć przy tej okazji trzeba też o zawieszonych przez niektóre linie lub państwa połączeniach lotniczych czy ograniczeniach w przekraczaniu granic.
Zwrot kosztów wycieczki
Z powyższego wynika, że jeśli skutecznie odstąpisz od umowy (nastąpi rezygnacja z wycieczki), to biuro podróży musi zwrócić Ci dokonane przez Ciebie wpłaty!
Musisz się jednak spieszyć, aby dokonać odstąpienia przed terminem rozpoczęcia wycieczki. Sprawdź też czy w umowie lub ogólnych warunkach uczestnictwa jest napisane cokolwiek o formie, w jakiej ma nastąpić rezygnacja z wycieczki (czy ma to być forma pisemna czy też wystarczy e-mail). Niektóre biura zastrzegają dla takich czynności formę pisemną. Pamiętaj też, że samo wysłanie listu przed upływem terminu nie oznacza, że oświadczenie o odstąpieniu doszło do adresata.
Oczywiście musisz pamiętać, że nie da się abstrakcyjnie określić, czy na pewno w Twoim przypadku prawo odstąpienia przysługuje. Każdy przypadek należy oceniać indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.
A jeśli w tym wszystkim potrzebujesz pomocy prawnej, to możesz skontaktować się ze mną.