Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Kara umowna za naruszenie zakazu konkurencji

Kara umowna za naruszenie zakazu konkurencji. Ile jest w Twojej umowie? 50 000? 500 000? A może milion?

Ale kara umowna w umowie o zakazie konkurencji nie zawsze jest ważna❗ I nie zawsze nie da się podważyć jej wysokości❗

Dowiedz się:

✔ czy umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może przewidywać karę umowną za złamanie zakazu konkurencji❓

✔ czy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może przewidywać karę umowną za złamanie zakazu konkurencji❓

✔ czy pracownik może żądać zmniejszenia kary umownej naliczonej za naruszenie zakazu konkurencji❓

Kara umowna za naruszenie zakazu konkurencji.

Czy umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może przewidywać karę umowną za złamanie zakazu konkurencji?

Nie, nie może.

Odpowiedzialność pracownika za naruszenie zakazu konkurencji uregulowana jest wprost przepisami Kodeksu pracy. I to Kodeks pracy reguluje kwestię odszkodowania, jakiego pracodawca mógłby żądać od pracownika

Chcesz konkretny przepis? To art. 1011 § 2, który mówi: pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym. Czyli mamy wprost odwołanie do Kodeksu pracy. Pracownik za naruszenie zakazu konkurencji odpowiada na tych samych zasadach, co w przypadku naruszenia innych obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

A sądy przyjmują, że skoro tak, to nie można zastrzec w takiej lojalce kary umownej.

Czyli umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy nie może zawierać kary umownej!

Czy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może przewidywać karę umowną za złamanie zakazu konkurencji?

Tak, może.

W przypadku tej umowy odpowiedzialności pracownika nie regulują już przepisy Kodeksu pracy. A więc można sięgnąć głębiej i zabezpieczyć interesy pracodawcy poprzez zastrzeżenie kary umownej.

W przypadku tej umowy nie mamy już odesłania do przepisów Kodeksu pracy regulujących odpowiedzialność pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych.

I nie ma przeciwwskazań do tego, żeby karę umowną dodać do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Czy pracownik może żądać zmniejszenia kary umownej naliczonej za naruszenie zakazu konkurencji?

Tak, żądanie zmniejszenia kary umownej nazywa się „miarkowaniem”. I jeśli już doszło do naruszenia zakazu konkurencji i sprawa trafi do sądu, to sąd może zmniejszyć karę umowną.

Suchy przepis Kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej; to samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Mamy więc dwie przesłanki miarkowania kary umownej: wykonanie zobowiązania w znacznej części i rażące wygórowanie kary umownej.

W przypadki lojalki wykonanie zobowiązania w znacznej części może się wiązać np. z tym, że przez przeważającą większość okresu zakazu były pracownik się jednak do niego stosował, co powoduje, że interes byłego pracodawcy został w znaczącej mierze zaspokojony.

Co do rażącego wygórowania, to nie ma nigdzie jasno sprecyzowanych wytycznych wskazujących, kiedy kara jest rażąco wygórowana. Wpływ na taka ocenę ma wiele czynników związanych z konkretną sprawą. Na przykład brak jakiejkolwiek szkody po stronie pracodawcy. Czy dysproporcja pomiędzy wysokością kary a odszkodowaniem, które pracownik otrzymywał za stosowanie się do zakazu konkurencji.

W tym miejscu powinien być wielki napis *reklama*. Bo zaraz zaproponuję Ci skorzystanie z e-konsultacji, wzorów umów i poradnika. Potrzebujesz szybkiej porady prawnej na temat umowy lojalnościowej? Konsultacje możesz zamówić przez Internet❗️

Możesz też szybko kupić poradnik, w którym odpowiadam na 50 pytań istotnych w sprawie o naruszenie zakazu konkurencji.

Potrzebujesz umowy o zakazie konkurencji? Wzory umów możesz kupić w moim sklepie:

✔️ umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

✔️ umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Masz niedosyt wiedzy? Przeczytaj więcej o umowie o zakazie konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *