Blog (Nie)uczciwa konkurencja – urodziny
1 maja 2015 r., po wielu latach spędzonych w innej kancelarii, otworzyłem własną Kancelarię Radcy Prawnego w Krakowie. Jednocześnie na początku maja rozpocząłem również publikowanie wpisu na tym blogu. Przez ostatni rok dzieliłem się z Wami moimi doświadczeniami z zakresu nie tylko zwalczania nieuczciwej konkurencji, ale i ochrony dóbr osobistych oraz prawa reklamy. Przyszedł czas na podsumowanie tego roku. Z tej okazji sprawdziłem, czego szukaliście na moim blogu i które wpisy cieszyły się największą popularnością. Poniżej moje spostrzeżenia.
Bardzo duża liczba wyszukiwań dotyczy relacji przedsiębiorców z odchodzącymi pracownikami w szczególności w kontekście możliwego naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Pytacie m.in. o umowę o zachowaniu tajemnicy, zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa, przejęcie bazy klientów byłego pracodawcy czy też o umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Druga grupa częstych wyszukiwani to te dotyczące ochrony renomy firmy. Pytaliście m.in. o możliwość ochrony dóbr osobistych osób prawnych (np. spółek), czy o dobra osobiste przysługujące prezesowi zarządu. Nie tylko zresztą przedsiębiorcy pytali o ochronę dóbr osobistych. Często zdarzają się bowiem również wyszukiwania dotyczące ochrony dóbr osobistych osób prywatnych, szczególnie w przypadku naruszeń dokonywanych w Internecie.
W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć wyszukiwań związanych z ciągle istotnym problemem, jakim są opłaty półkowe. W tym zakresie szukaliście m.in. najnowszych wyroków w zakresie opłat półkowych, jak i wiadomości o toczących się procesach sądowych.
Poza powyższymi najczęściej wyszukiwanymi hasłami szukaliście również innych informacji związanych ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji, w tym m.in. o sprzedaż towarów poniżej kosztów wytworzenia, opłaty obciążające najemców lokali w galeriach handlowych, nieuczciwą reklamę i in.
A co znaleźliście na moim blogu? Jakie artykuły cieszyły się największą popularnością?
Najczęściej czytanym wpisem był ten dotyczący ochrony dobrego imienia (renomy) firmy: https://www.kancelariamojecki.pl/naruszenie-i-ochrona-dobrego-imienia-firmy/. Taki wynik absolutnie mnie nie dziwi w sytuacji, gdy w szczególności Internet daje duże możliwości oczerniania przedsiębiorców, w tym konkurentów. Coraz większą popularnością cieszą się portale umożliwiające anonimową ocenę firm, co nierzadko stanowi pole do nadużyć. Dlatego tez na blogu pisałem nie tylko o samej możliwości ochrony dóbr osobistych firm, ale także o tym, w jaki sposób uzyskać dane sprawcy naruszenia dóbr osobistych w Internecie (https://www.kancelariamojecki.pl/ustalenie-danych-osobowych-sprawcy-naruszenia-dobr-osobistych-w-internecie/), który to artykuł również uzyskał bardzo dobre wyniki.
Bardzo często czytany był również artykuł o przejęciu klientów przez byłego pracownika: https://www.kancelariamojecki.pl/przejecie-bazy-klientow-przez-bylego-pracownika-jako-wykorzystanie-tajemnicy-przedsiebiorstwa-pracodawcy/. Dobry wynik tego wpisu jest potwierdzeniem wyników wyszukiwania, gdzie jak wspomniałem to już powyżej, często wyszukiwaliście informacji dotyczących relacji z byłym pracownikiem.
Nie dziwi mnie również dobry wynik ustawy krajobrazowej zwanej również ustawą antyreklamową: https://www.kancelariamojecki.pl/ustawa-krajobrazowa-kilka-faktow/. Uchwalona w zeszłym roku ustawa dopiero w tym roku będzie miała możliwość poddania się weryfikacji, gdyż gminy są dopiero na etapie uchwalania lokalnych przepisów regulujących możliwość zamieszczania reklam w przestrzeni publicznej.
Wiedząc, czego szukacie na moim blogu, w kolejnym roku będę starał się poświęcić więcej miejsca takim zagadnieniom, jak naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, przejęcie klientów byłego pracodawcy, ochrona renomy firm, naruszenia dóbr osobistych w Internecie, czy opłaty półkowe. Zgodnie jednak z celem tego bloga oczywiście nie będę się ograniczał tylko do tych zagadnień, ale będę starał się omówić inne ciekawe zagadnienia z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji.
Dariusz Mojecki
Radca prawny
Kraków